Listed below are the undergraduate and graduate award winners for Oral and Poster Presentations at the 2018 Emerging Researchers National (ERN) Conference in STEM.

 

Undergraduate Awards

Biological Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Sheevah Amen, Virgina State University
Samuel Lum, Rochester Institute of Technology

Second Place
Mariby Cruz, California State University, Chico
KiAundra Kilpatrick, Florida A&M State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Petros Bokretsion, Fisk University
Erin Cassin, University of Nevada, Las Vegas
Torhera Durand, University of the Virgin Islands
Francisco Fernandez, California State University, San Marcos
Marie Mazzeo, City University of New York/Hunter College
Celia Ochoa, Indiana University-Purdue University
Sarea Phillips, Pennsylvania State University
Sarah Wong, University of Southern California

Second Place
Lensa Ali, University of Minnesota
Madison Bashford, California State University
Secolia Bishop, North Carolina Central University
Raveen Martin, Alabama A&M State University
Xavia Taylor, Fort Valley State University
Linda Yarfi, Kean University

Third Place
Qia Chang Wu, Colorado College


Chemistry and Chemical Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Rickey Terrell, University of Cincinnati

Second Place
Katherine Knox, California Institute of Technology

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Genique Nicholas, University of the Virgin Islands

Second Place
Sarah Rodriguez, California State University, San Bernadino

Third Place
Sidrat Rahman, Onondaga Community College

 


Computer Sciences and Information Management

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Willie McClinton, University of South Florida
Sebastian Cousins, Winston Salem State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Tracy Edwards, Hampton University

Second Place
Miasia Jones, Benedict College

Third Place
Jahdiel Couchman, University of North Carolina, Charlotte


Ecology, Environmental and Earth Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Kim Ashley, University of California, Davis
Mayla Ayers, Harris-Stowe State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Angel Franco-Arzate, California State University, Bakersfield

Second Place
Ashley King, University of Connecticut

Third Place
Demetrius Calloway, Fort Valley State University
Kimberly Patterson-Little, Benedict College


Mathematics and Statistics

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Gabriel Lopez, California State University, San Bernadino
Hilary Marrero-Garcia, University of Puerto Rico, Mayaguez

Second Place
Jiehao Huang, New York City College of Technology


Nanoscience

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Robert Turner, Tennessee State University

Nanoscience & Physics

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Quianah Joyce, University of the Virgin Islands
Louis Paul Romero, Hartnell College
Anna Schoonen, University of Delaware

Nanoscience, Physics, & Technology

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Malcolm Nicholas, North Carolina Central University
Kristi Pepa, City College of New York (CUNY)
Xuebin Zhou, New York City College of Technology

Second Place
Daniel Angel, University of Texas at San Antonio
DeJohn Louder, Tuskegee University


Physics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Danial Najafabadi, Bunker Hill Community College


Science and Mathematics Education|Social and Behavioral Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Gabrielle Johnson, Bethune-Cookman University


Social and Behavioral Sciences

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Wynton Smith, Virginia State University
Kelis Tullock, Florida A&M State University


Technology and Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Vivian Zhou, Case Western University
Nettie Brown, University of Georgia
Jaime Ross, University of the District of Columbia

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Nicole Doughramaji, Kansas State University
Joshua Gaston, Tuskegee University

Technology and Engineering/Nanoscience

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Rasidan Ali, Texas Southern University
Eden Berga, University of Washington
Parris Debrow, Tuskegee University


Graduate Awards

Biological Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Simone Douglas, Georgia Tech/Emory
Noelle James, University of Illinois
Terrell Hilliard, Alabama State University


Chemistry and Chemical Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Katarena Ford, Auburn University


Computer Sciences and Information Management

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Ryan Reed, New Mexico State University


Ecology, Environmental and Earth Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Amanda Wilson, University of Arizona

Second Place
Kelsey Bicknell, University of New Mexico


Nanoscience

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Juan Arango, Universidad Del Turabo


Physics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Ross Siegal, Rensselaer Polytechnic Institute
Dongwi Handiipondola Dongwi, Hampton University


Science and Mathematics Education|Social and Behavioral Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Isabel Solis, University of New Mexico


Technology and Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Mustafa Daloglu, University of California, Los Angeles
Julien Niyogushima, Norfolk State University

Second Place
Faheem Muhammed, Florida A&M State University

Third Place
Calvin Brown, University of California, Los Angeles