2012 Oral and Poster Presentation Winners

Listed below are the undergraduate and graduate award winners for Oral and Poster Presentations at the 2012 Emerging Researchers National (ERN) Conference.

Undergraduate Awards

Biological Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Melissa Cruz-Acuña, University of Puerto Rico-Mayaguez
Jeremiah Johnston, Gettysburg College
Phoebe Lewis, Langston University
James Mungin, Tuskegee University
Jarren Oates, University of Arkansas at Pine Bluff

Second Place
Christina Randall, Texas Southern University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Adrianne Brown, Delaware State University
Klondy Canales, University of Washington
Farid Eythrib, University of Arizona
Lishann Ingram, Clark Atlanta University
Darae Jun, University of California, San Diego
Trey Saddler, Salish Kootenai College
Phillip Webster, San Diego State University

Second Place
Michael Diaz, California State University, Monterey Bay
Thien-y Le, University of Washington
Jaileene Perez-Morales, University of Puerto Rico-Mayaguez
Bukola Odeniyi, University of Arkansas Little Rock
Theresa Williams, Delaware State University

Third Place
Konstantin Divilov, Hunter College

Chemistry and Chemical Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Jonathan Jones, University of Georgia
Kayla Love, Langston University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Taylor Hood, Alabama A&M University

Second Place
Jasmine Allen, University of South Florida

Third Place
Breanna McArthur, Alabama A&M University

Computer Sciences and Information Systems and Computer Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Nicholas Luna, Tennessee State University

Second Place
Aaron Boothe, Bowie State University
Mostafa Shamsuddin, Tennessee State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Randale Watson, Johnson C. Smith University

Second Place
Eric Corbett, Savannah State University
Christopher Goldsmith, California State University, San Bernadino

Ecology, Environmental and Earth Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Lucas Caretta, University of Minnesota

Second Place
Tariq Taylor, Morehouse College

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Antonio Aguirre, New York City College of Technology
Sara Nelson-Owens, Norfolk State University

Second Place
Jeremy Browning, California State University, Long Beach
T’Shane Williams, Clark Atlanta University

Third Place
Rolanda Sue, Johnson C. Smith University

Mathematics and Science Education

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Christina Abate, Binghamton University

Mathematics and Science Education / Social and Behavioral Sciences

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Abdi Jibril, University of Minnesota
Bethany Davis, University of North Dakota

Mathematics and Statistics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Gino Loverde, Southern University at New Orleans

Second Place
David Marango, Harris-Stowe State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Cassidy Bozeman, Clark Atlanta University

Second Place
Aqueeb Sabree, Texas Southern University

Physics, Nanoscience, and Materials Science

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Melinda Soares, University of Calibornia, Santa Cruz

Second Place
Simeon Wilson, Dillard University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Chantal Gonzalez, San Diego State University

Second Place
Frank Ceballos, University of Texas at Brownsville

Social Sciences, Psychology, Economics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Anthony Culp, Morehouse College

Technology and Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Aime Mbakop, University of the District of Columbia

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Jasmine Berry, Norfolk State University
Carlos Casarez, University of Maryland, College Park
Nicklaus Diggins, University of Arizona
Rifat Hussain, City College of New York
Marquese Pollard, Savannah State University
Pamela Tiet, University of California, Berkeley
Mary Zuniga, Northern Arizona University

 


 
 

Graduate Awards

Biological Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Rousel Orozco, University of Arizona

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Evida Dennis, University of Alabama, Birmingham
Stacie Fairly, Alabama State University

Chemistry and Chemical Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Edikan Archibong, University of South Florida

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Jereme Doss, Clark Atlanta University
Yuliana Lugo-Jose, University of South Carolina

Computer Sciences and Information Systems and Computer Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Helen Maziku, Tennessee State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Emanuel Lin, University of California, Los Angeles

Ecology, Environmental and Earth Sciences

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Itzel Godinez, University of Illinois at Chicago
Maria Meza-Lopez, Rice University

Mathematics and Statistics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Dustin Padilla, Arizona State University
Anarina Murillo, Arizona State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Marvin Jones, North Carolina A&T State University
Romarie Morales, Arizona State University

Physics, Nanoscience, and Materials Science

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Jeffery Williams, University of Maryland, College Park

POSTER PRESENTATIONS

First Place
LaDena Holley Bolton, Clark Atlanta University